Aktuality

29. 8. 2021   50 let divadla Sklep

Generálkou výběru z 50 let Besídek divadla Sklep pro přímý televizní přenos následujícího dne byl na branické Dobešce zahájen oslavný tříměsíční maratón nazvaný FESTIVAL SKLEP 50, v jehož rámci byla uvedena řada tematických Besídek (včetně Besídky Pramáti 20. 9. z historických scének počátků souboru, dále Besídka Kosmopolitána, Besídka Pandemiána ad.) a hostovalo zde několik spřízněných jednotlivců i skupin.
Unikátním setkáním se stal Večer Pražské 5, kdy se na jevišti 23. 9. s ukázkami setkaly po mnoha letech všechny legendární soubory hnutí Pražské pětky: Recitační skupina Vpřed, Výtvarné divadlo Kolotoč, pantomimická skupina Mimoza (ve skečích z inscenace Podívejte, jak se kroutí! z roku 1983 vystoupil i tehdejší člen Martin Dejdar), Baletní jednotka Křeč i divadlo Sklep jako hostitel.
Nakladatelství Pražská scéna již v letech 1999–2010 v edičním cyklu Pražská pětka nabídlo knižní portréty všech souborů a k tomu postupně ještě několik „bonusů“ (dvě vydání rozhovoru s Davidem Vávrou pod názvem Šumný Vávra, almanach KOMIK, svazek Rejža Vorel nebo Jaroslav Róna apod.).

Obálky knih o Pražské pětce

3. 2. 2021   V Lidových novinách také o Pražské scéně

Dávnější výrok z října 2013, sloužící poté jako propagační slogan v záhlaví tohoto nakladatelského webu, bohužel získal v již uplynulých 11 měsících na hořké platnosti, jak patrno i z rozhovoru nakladatele s Janou Machalickou pro Lidové noviny.
Izolace lidského individua a přikování jedince k displeji jsou tíživé především pro lidi divadla, které není než setkáním živých lidí – herce a diváka. V celostránkovém textu se lze dočíst o proměně civilizace v důsledku kulturně netečné globalizace i o pocitu, že právě nyní nadešla chvíle pro nové a odolné myšlenky – filozofů, spisovatelů a také dramatiků.

2. 11. 2020   Cena Divadelních novin již počtvrté pro Pražskou scénu

Cenu Divadelních novin za publikační počin roku, jediné oborové ocenění divadelní literatury u nás, již počtvrté získalo nakladatelství Pražská scéna. Poprvé to bylo v roce 2014 za reprezentativní příspěvek k poznání českého divadla 80. let Divadelní osmdesátky a Studio Beseda (tým autorů vedl Miloslav Klíma a kniha byla obohacena fotografiemi Josefa Ptáčka), podruhé v roce 2016 za fotografie Zdeňka Merty v knize Divadelní pouť 1985–1989, potřetí se stal oceněným autor Bohuslav Blažek za soubor statí Divadlo v proměně civilizace. Nyní z několika nominací zvítězila antologie Scéna 1980–1989, výběr z textů více jak 70 divadelních a filmových kritiků, teoretiků a publicistů, kteří své názory neváhali oficiálně zveřejňovat i hluboko před listopadem 1989.

11. 3. 2020   Začíná pád kultury do propasti

V novinách toho dne jsme se dočetli, že „z Česka dočasně mizí kultura… Kvůli šířící se nakáze koronavirem sáhla česká vláda po jedněch z nejtvrdších opatření v celé EU“. Do odvolání končí divadla, koncerty, kulturní akce, zavírají se knihkupectví, muzea, galerie, omezuje se pohyb osob, je paralyzován nakladatelský provoz i knižní distribuce. Řetězí se ekonomické problémy. Nikdo tehdy netuší, že pád kultury do propasti bude pokračovat až do konce roku, dokonce i v roce 2021. Důsledky abnormální pandemické situace doléhají i na nakladatelství Pražská scéna. Několik rozpracovaných edičních projektů je nutno přerušit a odsunout na další rok. Dotáhnout se podařilo vydání novinky Jana Vedrala Lámání Prosperovy hůlky s podtitulem K praktické dramaturgii.